Rapport från ABA:s konferens 2010: Optimistiska bokhandlare på digital offensiv

100205 | Lasse Winkler

0

nyheter: Det som mest av allt präglar den amerikanska bokhandlareföreningens (ABA) Winter Institute är optimismen. På mindre tid än ett år har ABA gått från osäkerhet till offensiv när det gäller den digitala utmaningen. Amazon se upp! Och det är inget skämt.

Ann Heberlein lämnar Svante Weyler förlag

100205 | Lasse Winkler

0

nyheter: De rör sig som vore de fotbollsspelare, de svenska författarna. Bonniers och Norstedts både tappar och tar författare men även bland en del mindre förlag är det rörelse.

Ur nya numret av SvB E-boken tar steget in i fysisk bokhandel

nyheter: Boklådor som säljer läsplattor kan i dag inte sälja e-böcker till kunderna. Men nu är e-boken på väg in i den fysiska bokhandeln, bland annat genom Riidoos nya bokhandlarsystem.

Tema: Läsplattor Den långa vägen in i branschen

100203 | Sara Djurberg

0

nyheter: I vår lanseras flera nya läsplattor och förväntningarna om e-bokens genombrott har fått ytterligare skjuts av Apples Ipad, som presenterades i förra veckan.


Amazon straffar storförlag - plockar bort titlarna

100201 | Lars Schmidt

13

nyheter: Kampen om vem som ska sätta priset på e-böcker hårdnar sedan Apple presenterade sin Ipad i förra veckan.  Sedan i fredags har Amazon tagit bort köpknappen från samtliga titlar från Macmillans förlag från sin amerikanska sajt. Det gäller både fysiska böcker och e-böcker.


Hallå där, Per Sjödell

100201 | Lars Schmidt

1

nyheter: ...som börjar som vd för Pocketshop idag.

Svenska förlag avvaktande till Apples läsplatta

100128 | Sara Djurberg

7

nyheter: Blir Apples hajpade Ipad ett genombrott för digitala böcker? Svenska förlag och e-boksdistributörer är osäkra. Multimediaplattan öppnar stora möjligheter för bilderböcker och fackböcker i färg, tror flera, men den bakgrundsbelysta skärmen är inte optimal för läsning.

Natur & Kultur skriver e-boksavtal

100128 | Lars Schmidt

0

nyheter: Sveriges Författarförbund har tecknat ett avtal med Natur & Kultur om återutgivning av äldre titlar. Avtalet ger författaren mellan 20 och 35 procent av förlagets nettointäkt från försäljningen av bland annat e-böcker och beställningstryck.

Bob Hansson tar avstånd från Bonnierförlagen

100126 | Lasse Winkler

0

nyheter: Författaren Bob Hansson lämnar Wahlström & Widstrand för Ordfront. Han gör det som en markering mot, som han upplever det, Bonnierförlagens utveckling till ett i första hand vinstmaximerande företag där författare och litteratur kommer i andra eller eventuellt tredje hand.

HD tar upp Ipredfallet

100125 | Johanna Westlund

0

nyheter: Högsta Domstolen beviljar prövningstillstånd i Ipredfallet där fem ljudboksförlag begär ut användaruppgifter från internetleverantören E-phone. Förlagen vann i Tingsrätten men förlorade i Hovrätten.

Kunde Stieg Larsson skriva?

100125 | Lasse Winkler

0

nyheter: John-Henri Holmberg lärde känna Stieg Larsson 1972 och följde honom, och hans skrivande, fram till Larssons död i november 2004. Han har en helt annan historia att berätta än Kurdo Baksi och DN-journalisten Anders Hellberg.
– Att han inte skulle ha skrivit Milleniumböckerna själv är, såvitt jag kan se, rent nonsens. Redan i sf-fanzinen i början av 70-talet skrev han hyggligt.

Norstedts tar över Böckernas Klubb

100122 | Lars Schmidt

0

nyheter: Böckernas Klubb, med 50 000 medlemmar, blir helägt av Norstedts när delägarna Natur & Kultur, Barnens Bokklubb, Berghs Förlag och Rolf Skog säljer sina aktier.


– Vi ser klubben som en kanal ut mot marknaden för vår utgivning, säger Norstedts Förlagsgrupps vd Maria Hamrefors.

Därför blev det fel i topplistan

100122 | Lars Schmidt

0

nyheter: I Svensk Bokhandels senaste topplista, som publicerades i morse, saknades flera av decembers toppsäljare. Bland andra nobelpristagaren Herta Müllers bägge titlar och fackbokslistans toppsäljare, Vår kokbok. Felen är nu åtgärdade.

Våg av nya e-bokläsare

100122 | Sara Djurberg

0

nyheter: Nu får Kindle vässad konkurrens. På konsumentelektronikmässan CES i Las Vegas i början av januari visades en ny generation e-bokläsare upp.

Ur nya numret av SvB Fyra av fem boklådor tappade omsättning

nyheter: Det senaste räkenskapsåret blev tufft för majoriteten av Sveriges boklådor. En analys av 80 procent av samtliga icke centralt ägda bokhandlar visar att de tillsammans tappat 72 miljoner kronor i omsättning. Och resultatet är det sämsta på 20 år.

”Nedgången har vänt”

100121 | Sara Djurberg

0

nyheter: En stark höst dämpade förlagens försäljningstapp under 2009. Totalt minskade försäljningen med två procent under fjolåret, visar Förläggareföreningens snabbstatistik.
– Det har skett en återhämtning från september till julhandeln. Nedgången har vänt, även om året slutar på minus, säger ordförande Kjell Bohlund.

Tema: Marknadsföring på nätet Förlagen riktar om sina nätsatsningar

100121 | Sara Djurberg

0

nyheter: Det senaste året har de svenska förlagen växlat upp sina satsningar på nätet. Nya webbplatser och mötesplatser för bokälskare har lanserats.

Annika Bladh slutar på Norstedts

100119 | Lasse Winkler

1

nyheter: En av Norstedts tyngsta profiler, Annika Bladh, har lämnat förlagsgruppen efter långdragna förhandlingar.

Nätbokhandlar tar steget till mobilen

100118 | Sara Djurberg

1

nyheter: I december lanserades Adlibris som applikation till Iphone. Nu följer Bokus efter. I förlängningen handlar det om att skapa nya försäljningskanaler. Men än så länge ses applikationerna mest som ett test på hur benägna kunderna är att handla via mobilen.

Sedan Adlibris strax före jul lade upp sin bokhandel som applikation till Iphone har den laddats ner i snitt 1 000 gånger per dag, enligt vd Pär Svärdson. Men hittills har bara ”ett par tusen” böcker sålts den vägen.

Bokias vd slutar

100114 | Lars Schmidt

0

nyheter: Efter drygt fyra år som vd för Bokia slutar Martin Barden för att blir försäljningsdirektör för privatmarknaden på Telenor.
– Jag hade siktet inställt på tre-fyra år. Nu blev det lite mer, säger Martin Barden.

Hallå där, Kristoffer Lind!

100114 | Sara Djurberg

1

nyheter: ...som avgår som ordförande i NOFF (Nordiska Oberoende Förlags Förening) i vår.

Böckerna som sålde mest i jul

nyheter: Julens mest sålda bok blev, inte oväntat, Dan Browns Den förlorade symbolen. Bonnierförlagen har sålt 358 000 exemplar sedan boken kom ut i oktober. Svensk Bokhandels jultopplista baseras på försäljningen hos fem av de största återförsäljarna.

Ljummen julhandel för böcker – utom på nätet

nyheter: För nätbutiker och varuhus blev julhandeln lyckad. Sämre gick det för fysiska boklådor: kedjorna tappade med mellan en och tre procent på böcker. I de butiker som lyckades öka sin försäljning var det framförallt pappersvaror som ökade. Julens stora miss var Max Ströms Fågelsång som tog slut redan i början av december.

Frankrike vill införa ”Googleskatt”

100108 | Johanna Westlund

0

nyheter: Sänk e-boksmomsen, skapa ett fastprissystem på e-böcker, öka statens anslag till förlagens digitala utgivning – och inför en ”Googleskatt”.
Det är några av förslagen i en ny fransk utredning. President Sarkozy har redan gett sitt bifall till flera av förslagen.

Pocketförlaget satsar på originalpocket

091222 | Lasse Winkler

3

nyheter: Deckarförfattaren Harlan Coben får en ovanligt kraftfull lansering på den svenska marknaden i vår. Pocketförlaget ger ut tre originaltitlar i Cobens serie om Myron Bolitar.

TEMA LÄSPLATTOR

Jättepudeln måste rastas igen

SvB:s topplistor är landets enda brett samlade listor när det gäller direkt försäljning…

Visa:

BOKKALENDERN

Februari
  • Mån
  • Tis
  • Ons
  • Tor
  • Fre
  • Lör
  • Sön
Add to calendar

VECKANS FRÅGA

SvB:s lönespecial visar att snittlönen i bokbranschen ökar rejält. Är du nöjd med din lön?

Visa resultat

PÅ NYTT JOBB

  • Eva Marnfeldt är sedan årsskiftet vd för nystartade Riidoo Försäljnings AB (som föddes ur ett nu nedlagt utvecklingsbolag för läsplattor med samma namn). I dag specialanpassar och säljer Riidoo läsplattor, tjänster och system för nedladdning och försäljning av e-böcker. Eva har 20 års erfarenhet från IT, elektronik och PR-branschen och var innan engagemanget i Riidoo kommunikationskonsult med eget PR-företag.      

  • Mimma Almström är sedan den 1 januari anställd som redaktionell produktionsledare på Gothia Förlag. Hon kommer närmast från Kungliga biblioteket. Mimma kommer bl a att arbeta med förlagets tekniska produktion samt utveckling av nya produktionsmetoder.

  • Jonna Holmgren jobbar sedan januari 2010 på Bokförlaget Langenskiöld som pr- och marknadsansvarig, hon kommer även hålla i författarevenemang samt de dagliga rutinerna på förlaget. Hon kommer närmast från Piratförlaget där hon arbetade som förlagsassistent.

  • Anders Toll är sedan januari 2010 ny försäljningschef för Norstedts skönlitterära utgivning. Anders Toll kommer närmast från Bonnierförlagen där han har varit storkundsansvarig. Anders har tidigare även arbetat inom bokhandelskedjan Bokia.

  • Per Sjödell blir ny VD för Pocket Shop i februari 2010. Pocket Shop expanderar ytterligare och som ett led i denna tillväxtfas rekryteras en ny VD som efterträder bolagets grundare Mathias Engdahl. Per Sjödell är en bokälskare med sammanlagt 15 års erfarenhet inom detaljhandelsbranschen. Han kommer senast från tjänsten som global marknadschef på H&M. I grunden är han civilekonom och har bland annat jobbat som reklambyråchef, marknadskommunikationschef på ICA och som Sverige-VD för klädföretaget Gant.

  • Anna Fribergh är från den 7 januari 2010 anställd som PR- och marknadskonsult på Stevali PR & Marketing. Anna har tidigare jobbat som journalist och redaktör på bl.a. Expressen, Aftonbladet och Uppdrag granskning och har varit chefredaktör för tidskriften Utrikesperspektiv. Anna har en journalistexamen och en magister i litteraturvetenskap från Lunds universitet.

Alla recensioner

Litterära agenters och förlags senaste försäljningar av bok- och filmrättigheter.


Drömliv - Lycklig på riktigt
Kajsa Ingemarsson& Karin Nordlander

Skuggan i vattnet
Inger Frimansson

Godnatt, min älskade
Inger Frimansson

Små citroner gula
Kajsa Ingemarsson

Den översvämmade hjärnan
Torkel Klingberg

Se alla sålda rättigheter

Här berättar förlagen vilka titlar de planerar att ge ut inom det närmsta året.


Hemliga Klubben - Fallet med den försvunna flaggan
Susanne MacFie

Hemliga Klubben - Fallet med det mystiska skenet
Susanne MacFie

Hemliga Klubben - Fallet med den värdefulla kartan
Susanne MacFie

Hemliga Klubben - Fallet med de stulna smyckena
Susanne MacFie

Närvaro i Nuet. Öka ditt välbefinnande med mindfulness
Cecilia Åkesdotter

Se alla titlar

PRENUMERERA PÅ TIDNINGEN

Svensk bokhandel

21 nummer per år. Nyheter, analyser, reportage om den svenska bokbranschen.

BESTÄLL KATALOGEN

Vårens böcker

Vårens, Sommarens och Höstens Böcker - de mest kompletta katalogerna över utgivningen i Sverige.

NYHETSBREV

Nyhetsbrev

Läs senaste nytt först av alla. Prenumerera på Svensk Bokhandels nyhetsbrev

RSS-FLÖDEN

Håll dig uppdaterad

Håll dig uppdaterad, och få automatiskt nyheter direkt till din webbläsare.