Lasse Winkler friad i förtalsmålet
091218 | Mikael Marklund
4nyheter: Åtalet ogillades på alla punkter. Det var en mycket lättad Lasse Winkler som för bara några minuter sedan friades av Stockholms tingsrätt i rättegången som gällde huruvida han förtalat bokagenten Niclas Salomonsson i en krönika i Svensk Bokhandel.
- Jag är väldigt glad. Det hade blivit en enorm kostnad för tidningen om jag blivit fälld.
Det var Svensk Bokhandels chefredaktör Lasse Winklers första kommentar efter den friande domen.
Han hade inte tagit ut något i förskott.
- Det har varit nervöst hela tiden.
Niclas Salomonsson är besviken över domen.
– Klart att det är tråkigt. Men det är viktigt att sätta ner foten, säger Niclas Salomonsson i en kommentar till att han inte vann förtalsrättegången mot Svensk Bokhandels chefredaktör Lasse Winkler.
Han menar att det ändå är viktigt att sätta ner foten och visa att man inte accepterar den här typen av skriverier.
– Jag skulle absolut göra det igen om det blir nödvändigt.
Är du besviken?
– Visst. Men jag har också fått visa att det är fullständigt grundlösa anklagelser. Och det är det viktigaste.
Lasse Winkler hade inte ångrat publiceringen även om det hade blivit en fällande dom:
- Men jag hade blivit djävligt förbannad på mig själv. Och ledsen för de kostnader som jag dragit på tidningen.
Sammanlagt slutar båda parters advokatnotor på över 1,1 miljon kronor.
Mikael Marklund i samarbete med Medievärlden
Läs även: Brandtal avslutade förtalsrättegången




















Tycker Salomonsson kan trösta sig med att även om han förlorade målet så har han en bättre, mer hängiven och fanatisk hejarklack än motsåndaren. ps själv är bäste dräng ds
Idioten | 09-12-19