Spanien sänker e-boksmomsen
091217 | Johanna Westlund
0nyheter: Momsen på spanska e-böcker sänks från 16 procent till fyra procent.
Det innebär att e-boken nu får samma momssats som tryckta böcker.
– Det här beslutet bör stimulera bokbranschen, och släppa in e-boken mer varaktigt på marknaden, säger Spaniens kulturminister Angeles Gonzalez-Sinde i ett pressmeddelande.
Antonio Maria Avila, ordförande i spanska förläggareföreningen, välkomnar beslutet i en kommentar till spanska dagstidningen El Pais:
– Det här är frukten av en lång kamp för e-boken. Det ger e-boken samma lagstiftade och ekonomiska status som den traditionella boken, i enlighet med europeiska direktiv, säger han.
Under 2008 stod e-böckerna för cirka 1,33 procent av den totala bokförsäljningen i Spanien.




















Kommentarsfunktionen drivs i enlighet med Lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor (SFS 1998:112).
Vi accepterar inga nedsättande omdömen om kön, ras, religion eller sexuell läggning. Angrepp på enskilda individer accepteras endast om de gäller personens yrkesroll.
Redaktionen läser inläggen regelbundet och tar bort inlägg som bryter mot reglerna. Även kommersiella budskap och spam raderas. Användare som upprepade gånger missbrukar funktionen stängs av.
Den som gör ett inlägg som strider mot lag kan personligen ställas till ansvar för det. Skribenter garanteras anonymitet, men ip-adresser kan lämnas ut vid grova övertramp eller om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
Anser du att någon kommentar bryter mot våra regler eller är anstötlig på annat sätt, klicka på "Anmäl".