NYHETER

Domstol ombeds stoppa nedskärningar 

New York Public Library. Arkivbild.

Världens äldsta och största biblioteksförening, American Library Association, stämmer Donald Trump-administrationen efter de massiva nedskärningar som drabbar landets bibliotek.

Publicerad Senast uppdaterad

Administrationens försök att avveckla Institute of Museum and Library Services (IMLS) äventyrar landets bibliotek och bryter mot lagen, hävdar biblioteksföreningen. Den försöker nu få en domstol att riva upp Trumps order om att ”maximalt reducera” IMLS, enligt New York Times.

Den oberoende byrån ansvarar sedan 1996 för att stödja och finansiera museer, arkiv och bibliotek i hela landet.

”Vi kommer inte att tillåta extremister att hota vår demokrati genom att eliminera program på IMLS och skada de barn och samhällen som är beroende av bibliotek och de tjänster och möjligheter de tillhandahåller”, säger ordföranden för ALA, Cindy Hohl.

Trump-administrationens ”attack” gör inte på något vis amerikanernas liv bättre eller lättare, hävdar också Skye Perryman, ordförande för Democracy Forward, som också står bakom stämningsansökan. Organisationerna hävdar att enbart kongressen kan ta ett beslut om en sådan stor nedskärning.

Powered by Labrador CMS